Ceny, peníze

Oficiální měnou EAR je egyptská libra, chcete-li EGP. Jedna libra se skládá ze sta piastrů. Mince jsou raženy v hodnotách 10, 20 a 25 liber, bankovky jsou v hodnotách 50 piastrů, 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber.

50 liber - Egypt

Své peníze můžete vyměnit po příjezdu do Egypta na letišti nebo v hotelích, ovšem na nejvýhodnější kurzy narazíte v bankách a ve směnárnách provozovaných zahraničními společnostmi, přesněji firmou Forex. Je důležité mít na paměti, že egyptská měna se nesmí vyvážet, proto před odjezdem raději všechny zbylé libry utraťte. Egyptské libry mají ve směnárnách označení L.E. a piastry pt.

Egypt je i přes turistický boom stále vcelku levnou zemí, takže po zaplacení letenky a hotelu, v průměru 100 až 600 L.E. za noc, si tam už vystačíte s pár dolary na den. Nejdražší jsou návštěvy památek, návštěva pyramid v Gíze vyjde až na 100 L.E., ale třeba v restauraci se nejlevněji najíte za 10 L.E.

V podstatě egyptským národním sportem je smlouvání. Smlouvá se prakticky všude. Pokud nebudete smlouvat, obchodníci k vám jistě nebudou chovat žádný respekt a navíc je tímto přístupem můžete urazit.

Když smlouváte, vyplatí se začít cca na čtvrtině nabízené ceny a v její blízkosti se co nejdéle držet. Díky smlouvání tak nakonec koupíte onen výrobek za třetinu nebo polovinu původní ceny. Často se stává, že nemusíte ani příliš smlouvat a na polovinu ceny se dostanete jen díky popovídání si s obchodníkem. Nemějte obavy, že vás Egypťané budou považovat za držgrešli, smlouvání je běžným a téměř nutným obchodním rituálem. Naopak byste mohli obchodníky urazit, kdybyste nesmlouvali. Nejlepší příležitosti k procvičení schopnosti smlouvat se nalézají na různých tržištích například káhirský Khan al-Khalili bazar či Souqu al-Goomaa. V restauracích a hotelech se v naprosté většině případů nesmlouvá, cenu již mají přesně stanovenou.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist