Doprava

Nejlepším a také nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat do Hurghady, je samozřejmě letecky. Existují sice další způsoby dopravy, jako je například možnost dopravy do některých italských přístavů a dále trajektem po moři. Tyto způsoby jsou však náročné nejen časově, ale také finančně. Přímé pravidelné lety mezi Českou republikou a Hurghadou bohužel neexistují, takže destinace Egypt Hurghada je dostupná pouze s přestupem.. Pravidelné lety jsou uskutečňovány pouze na trase Praha – Káhira s leteckou společností ČSA a.s. s možností přípoje Káhira – Hurghada s egyptskou společností Egypt Air. Přípoje ale ve většině případů časově nenavazují a někdy je proto lepší cestovat z Káhiry do Hurghady linkovým autobusem.

Když přiletíte do Káhiry, potřebujete se nějak dostat do samotné Hurghady a později samozřejmě také zpět. Možností, jak se tam dostat je několik. První eventualitou, jak již bylo uvedeno, je cesta letadlem egyptskou leteckou společností Egypt Air. Tato společnost vypravuje z Hurghady celoročně dva spoje, v 7.30 a 0.30 hodin. V letních měsících bývají tato dvě spojení posílena o jeden až dva další letecké spoje, takže jsou last minute zájezdy dostupné pro každého. Letenku si můžete zakoupit u Egypt Air, průměrná cena jednosměrné letenky je 350 egyptských liber.

Druhou možností je autobusová doprava. Z Hurghady je nejlepší volbou využít společnosti El Gouna Bus nebo Super Jet. Obě společnosti mají kvalitní autobusy s klimatizací a WC. Cena za jednosměrnou jízdenku se pohybuje mezi 50 a 70 egyptskými librami v závislosti na typu autobusu. Jiné společnosti pro cestu do Káhiry se nedoporučují.

V Hurghadě je také možné si pronajmout automobil, ale vzhledem k neobvyklému systému dopravy v Káhiře, která trpí častými dopravními zácpami, a kde se téměř nerespektují pravidla silničního provozu, se cesta do Káhiry osobním autem nedoporučuje. Pro individuální prohlídku Káhiry je možno na místě pronajmout auto i s řidičem.

V samotné Hurghadě se dá rychle a levně přepravovat mikrobusy, které zde zajišťují městskou hromadnou dopravu. Nejedná se o autobusy, které by měly pevně stanovený jízdní řád, nýbrž o malé mikrobusy určené pro přepravu nejvíce čtrnácti osob, které jezdí neustále mezi sedmou hodinou ranní a půlnocí, takže má Egypt klasickou dopravu. Tyto mikrobusy nejen že nemají stanovený jízdní řád, ale také nemají klasické zastávky, které známe z Evropy. Mají pouze určeny trasy a pokud mikrobus není obsazen, je možno přistoupit na kterémkoli místě.

Jízdné stojí jednu egyptskou libru. Někdy se může stát, že mikrobus je prázdný, to znamená, že je tam řidič a jedna další osoba sedící blízko vstupních dveří, která má za úkol vybírat peníze za jízdné. V takovémto případě s velkou pravděpodobností bude po vás řidič vyžadovat cenu za privátní jízdu, která je mnohdy vyšší než cena za taxi. Vždy se proto ujistěte, zda se jedná o mikrobus či taxi. Pokud vám řidič odpoví "bus", nikdy neplaťte více než 1 egyptskou libru za osobu. S placením je nejlepší počkat až do okamžiku, kdy budete z mikrobusu vystupovat a mít připravenu přesnou sumu.

Mikrobusy v Hurghadě mají dvě základní trasy. Po první trase jezdí mikrobusy z centra El Daharu kolem pobřeží na křižovatku (kruhový objezd) na začátku Sakkaly a zpět. V centru Daharu i u kruhového objezdu bývají mikrobusy seřazeny a odjíždí v okamžiku, kdy jsou plně obsazeny. Na ostatních místech po trase je možno přistoupit, pokud mikrobus není plný. V rámci druhé trasy odjíždí mikrobusy taktéž z centra Daharu, z opačné strany kruhového objezdu, nedaleko tržiště s ovocem a zeleninou, a jedou směrem do Sakkaly a dále za Sakkalou do oblasti dalších hotelů, například Sindibad, Marlin Inn, Intercontinental a podobně. Na konci této trasy je možno přestoupit na mikrobus, který pokračuje do střediska prázdninových vesniček jako Dana Beach, Hilton Long Beach a dalších. Cena jízdného do této oblasti je 5 egyptských liber za osobu. Z důvodu rozsáhlé výstavby v okrajových částech Hurghady vznikl plán vytvoření šesti základních tras pro mikrobusy. Mikrobusy budou mít rozdílné barevné pruhy podle jednotlivých oblastí.

Mnohem pohodlnější je jízda místním taxi. Narozdíl od neklimatizovaných mikrobusů mají taxi klimatizaci. Ne vždy ji řidič automaticky zapne, pokud budete chtít klimatizaci využít, upozorněte na to řidiče. Cena za kilometr samozřejmě zůstává stejná. To platí pro nejrozšířenější oranžovo-modrý typ taxi. Na ulicích stále ještě můžete potkat staré Peugeoty, které bývají ve velmi špatném technickém stavu a jejich využívání se proto nedoporučuje. Rovněž, použití mikrobusu jako taxi je bez možnosti klimatizace. Nástupní sazba pro oranžovomodré taxi je 3 egyptské libry a za ujetý kilometr se platí 50 piastrů.

Budete-li ubytováni mimo centrum Hurghady, můžete pro dopravu do centra zvolit hotelový autobus. Hotelové autobusy odjíždí jednou až několikrát denně z hotelové recepce. Jejich cena se pohybuje v závislosti na vzdálenosti hotelu od centra, a to od 2 Eur do 6 Eur za zpáteční jízdné.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist