Očkování, zdravotnictví

Před návštěvou Egypta sice nejste povinni se proti žádné nemoci očkovat, ale pro své vlastní dobro by jste si měli nějakou tu injekci objednat. Mezi nemoci, proti kterým by jste se určitě měli nechat očkovat, patří břišní tyfus, proti kterému stojí očkování přibližně 800 Kč, hepatitida typu A, očkování proti této zákeřné nemoci by nemělo být dražší než 1 100 Kč. A meningitida, ta především při návštěvě v období prosince až května.

Při návštěvě Egypta se můžou vyskytnout i jiné potíže, například střevní. Jeden až tři dny střevních potíží jsou pro turisty cestující do Egypta prakticky nutností, ale i tak si užijete Egypt last minute. Můžete se zkusit všem mikroskopickým „potvůrkám“ vyhnout, ale pravděpodobně se vám to nepovede. Měli byste se však i tak držet určitých zásad. Určitě nepoužívejte vodu z kohoutku a to ani na čištění zubů. Na tyto problémy byl turistům doporučován lék Antinal, ten se však již nevyrábí. Nahrazuje jej Ercefuryl, který obsahuje stejné účinné látky. Tento název si však nemusíte pamatovat, jak místní lékárníci vidí turistu ve dveřích, už pro něj šahají.

Při delším pobytu v údolí Nilu byste měli být předem zásobeni antimalariky a při pobytu delším než jeden měsíc jej užívejte zcela určitě. Jde totiž hlavně o prevenci. Máte-li respirační potíže nebo jste velmi citliví, vezměte si sebou na prohlídky chrámů a hrobek zdravotnickou obličejovou roušku, hodí se hlavně při rozvíření písku.


V turistických centrech seženete mnoho potřebných věcí stejně jako v obchodech v ČR, obecně však nejsou tyto markety a zdravotnická zařízení příliš dobře zásobeny, takže je dobré si vše důležité přivést sebou, silný opalovací krém, obličejový krém, sluneční brýle a podobně. Při velké snaze můžete potřebné věci poshánět, ale jinak si kontaktní čočky, antikoncepci, vlasový kondicionér, který je kvůli pouštnímu počasí vhodný pro muže i ženy, a všechny ostatní věci specifické osobní potřeby dovezte sebou.

V Egyptě funguje mnoho státních a soukromých nemocnic. Oba druhy jsou zpoplatněné a ty státní jsou samozřejmě mnohem levnější než ty soukromé. Pokud však máte zdravotní problémy, navštivte raději soukromou nemocnici. Tam se dočkáte na naše zvyklosti alespoň průměrné zdravotní péče a budou s vámi zacházet jako s člověkem. Pokud nejsou vaše problémy akutní, nechte se raději ošetřit až po návratu do ČR, protože ani v lepších zařízeních není prostředí příliš sterilní, o odbornosti personálu by se také dalo diskutovat. Do nemocnice vás jistě nasměruje delegát cestovní společnosti nebo se můžete zeptat na hotelové recepci. Před odjezdem do Egypta se především nechejte předem pojistit, protože pobyt v soukromé nemocnici se vám může pěkně prodražit.

Co se týče lékáren, je jejich kvalita na docela slušné úrovni. Některé z lékáren mají nonstop 24-hodinový provoz. Většina egyptských lékárníků v hlavních turistických centrech hovoří velmi dobře anglicky, tudíž by jste měli být schopni se dohovořit třeba jen se slovníkem.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist