Vízum, vstupní formality

Pro vstup do Egypta, byť jen na několik dní, je nutné mít vyřízeno vízum, i když si vyřizujete Egypt last minute. To si můžete obstarat již předem na egyptském velvyslanectví v Praze nebo až při vstupu do země. Na letištích i v přístavech si v okénku za cca 15 amerických dolarů vízum bez problémů koupíte. Dostanete dvě razítka do pasu a můžete jít. V Káhiře si v onom okénku můžete zároveň také vyměnit peníze na egyptské libry. Na druhou možnost se ale raději nespoléhejte, kontrola víz někdy probíhá již při vstupu do letadla. Vízum vás u nás i přímo v Egyptě vyjde na 600 až 700 Kč, přesná cena záleží na aktuálním kurzu měn. Při podání žádosti se musíte prokázat pasem se zbývající dobou platnosti minimálně 6 měsíců. Vízum platí 3 měsíce, v EAR (Egyptská arabská republika) na něj můžete pobývat celkem 30 dní. Čeští občané nemusejí egyptským úřadům svůj pobyt nijak více nahlašovat.

Vizum do Egypta

Do Egyptské arabské republiky je zakázán dovoz, ale i vývoz alkoholu, potravin, všech druhů drog, zbraní a pornografie. Turistům je přesto dovoleno si s sebou vézt 1 litr alkoholu, 200 cigaret a malé množství potravin. Také mnoho léků a jiných medikamentů podléhá při dovozu i vývozu přísné kontrole. Při vstupu do země nemusíte prokazovat výši hotovosti.

Duty-free shopy neboli bezcelní obchody fungují pouze v Káhiře a v Alexandrii, smíte v nich však nakupovat maximálně do dvaceti čtyř hodin po příletu. Částka, kterou v nich můžete utratit, je omezena na 800 USD za rok.

Chcete-li si domů přivézt nějaké suvenýry, v žádném případě se nesmí jednat o historické památky nebo zlato v nezpracované podobě. Mnoho turistů se kvůli tomu již potýkalo s místními orgány, zaplatilo tučnou pokutu a kvůli sepisování protokolu jim uletělo letadlo. V zákazu jsou zahrnuty i mořské mušle, korály a podobně. Kdyby si jich každý odvezl, kolik by chtěl, brzo by toho v moři příliš nezbylo. Egypťané si však své pobřežní vody velmi úspěšně drancují sami. Pro vlastní dobro by tedy turisté neměli „mořské suvenýry“ ani kupovat, ani sami sbírat, někteří návštěvníci mají štěstí a pronesou přes kontrolu spoustu různých mušlí, jiným je jen za malou mušličku napařena pokuta 50 USD. Běžně se pokuty šplhají i do stovek dolarů, místní policie je prý zkorumpovaná a své oběti si často pečlivě vyhlíží. Peníze z pokut jdou pak samozřejmě do jejich kapsy. Hádat se s nimi by ale rozhodně nebyl dobrý postup. Kamínků a písku si můžete odvést kolik chcete.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist