Tipy na výlet

Egypt Hurghada má velmi dobrou polohu, je situována v relativní blízkosti Káhiry a Luxoru, vy tak máte možnost navštívit i monumentální staroegyptské památky, spatřit chrám královny Hatšepsut nebo se vydat k pohřebištím do Údolí králů a královen. Památky najdete i v samotném centru staré Hurghady, nazývané El Dahar.

Staré centrum se nachází na severní straně Hurghady, směrem od Káhiry. Vidět zde můžete stará sídliště nebo úzké minarety - nejstarší mešity ve městě. Turistům je však vstup zakázán, můžete dovnitř pouze nahlédnout. Zajímavým místem je hlavní tržiště, kde můžete zakoupit každý den čerstvé ovoce. Za návštěvu stojí Koptský kostel vybudovaný na počátku minulého století ve francouzském stylu, který byl později rekonstruován. Mše se konají každý pátek a neděli a jsou turistům přístupné. Proto využijte Egypt last minute, určitě si dovolenou užijete.

Hlavní město Egypta Káhira - je současně největším městem Afriky. Metropole je nazývána "Matkou měst". Káhira se pyšní množstvím církevních památek - mešit a koptských kostelů, Egyptským muzeum ukrývajícím zlatý Tutanchamonův poklad nebo nejslavnějším orientálním bazarem Khan al-Khalili. Za shlédnutí určitě stojí Citadela s dvojicí bašt, nejstarší egyptská mešita Amr-ibn-el-As, takzvaná alabastrová mešita Mohameda-Ali z 19. století nebo Mariánský strom, pod nímž odpočíval Ježíš s Marií, když svatá rodina dorazila do Egypta. Jistě také navštivte katedrálu sv. Marka, největší kostel v Africe a další nádherné stavby.

Za návštěvu také stojí Gíza, která je předměstím Káhiry s neobyčejnými pyramidami, ukrývající hrobky vládců Staré říše. Obdivovat můžete pyramidu Cheopsovu, Chefrenovu, Menkaureovu a další o něco menší pyramidy. K vidění je zde i Sfinga, lev s obličejem krále, jež pravděpodobně zobrazovala tvář krále Chefrena.

Dále stojí za vidění Alexandrie. Nejdůležitější přístav Egypta je pojmenovaný po svém zakladateli Alexandru Makedonském. Město nabízí spoustu památek, například Řecko-římské muzeum, Římské divadlo nebo Pompeiův sloup vysoký 25 m.

Zmiňme ještě tři města, která jsou také významnými památkovými oblastmi a místy, která stojí za návštěvu. Jejich jména jsou Asuán, Luxor a Karnak.

V Asuánu můžete navštívit vyhlášený trh s kvalitním kořením, nádhernou botanickou zahradu se sbírkou tropických a subtropických rostlin na Kitchenerově ostrově, za návštěvu stojí i proslulé Asuánské přehrady. První se nachází pod současnou hrází, druhá takzvaná nová přehrada Sadd el Ali, je dnes čtvrtou největší přehradou na světě a sahá až na území Súdánu.

Luxor, je také nazýván městem paláců a je největším turistickým centrem Egypta. Zde navštivte Amonův chrám přímo na břehu Nilu nebo Muzeum Luxor s exponáty z období vlády Achnatona, který zamítl panteon bohů a za státní náboženství prohlásil uctívání jediného boha Atóna.

V Karnaku budete ohromeni množstvím chrámů a náboženských staveb, které byly budovány po více než dva tisíce let. K unikátům patří zejména deset dochovaných pylonů, dva obelisky královny Hatšepsovet nebo kolosální sochy Ramesse II.

Posledním místem, které zde zmíníme a na které při svých výletech nesmíte zapomenout, je Údolí králů. Magické místo odpočinku panovníků 18. a 20. dynastie. Nalézá se zde na 25 královských hrobů a 37 hrobů vysokých hodnostářů, mezi nimi např. faraoni Tutanchamon, Ramess II. nebo Thutmose I. Velmi příjemným způsobem seznámení se s historií Egypta je plavba na luxusních obytných lodích po Nilu. Lodě staví u nezajímavějších lokalit a vy máte možnost poznat během plavby to nejvýznamnější a nejhezčí z Egypta.


Aktivity a zábava

Potápění

Pokud vás nebaví cestovat po památkách a raději se zaměstnáváte novodobými aktivitami v letovisku, je Hurghada pro vás to pravé. Aktivitou číslo jedna je v Hurghadě potápění. Podmořský svět a nádherné korálové útesy vytvořily z Hurghady vyhlášenou destinaci pro potápěče.

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na celém světě a patří mezi vůbec nejnavštěvovanější potápěčská místa. Nachází se zde několik potápěčských lokalit. Shedwan Island je 25 km dlouhý ostrov, kde se můžete setkat se žraloky a hlubokomořskými rybami. Fanús, to jsou úchvatné korálové zahrady s pestrobarevnými rybkami. Tobia Arbaa nabízí bohatý korálový život a Giftun - ostrovy s korálovými útesy.

Rudé moře je unikátní podmořskou rezervací. Je zakázáno se čehokoliv dotýkat, krmit ryby a cokoliv sbírat ze dna. Korály nelamte ani nesbírejte. Vezměte si s sebou určitě alespoň brýle, ploutve a šnorchl, nebudete litovat.

Potápěčská výbava se dá za poplatek na místě vypůjčit. V místě se nachází několik potápěčských škol.

Vodní zábava

Pokud nejste potápěči, ale přesto máte rádi podmořský svět, pak si nenechte ujít návštěvu muzea a akvária. Nachází se severně od Hurghady a spatříte v něm kompletní faunu a floru Rudého moře.

Nabídka vodních sportů zde není příliš rozšířená, provozován je windsurfing, můžete si zajezdit na banánu, zahrát si plážový volejbal. Skútry, vodní lyže nebo paragliding jsou spíše raritou.
Na plážích jsou nabízeny výlety lodí s proskleným dnem nebo plavba vyhlídkovou ponorkou. Krásný je celodenní výlet na ostrov Giftun, ležící v chráněné oblasti nedaleko Hurghady. Zažijete zde jedinečné koupání a potápění se šnorchlem. Navštivte také lagunu Šaab al-Erg s útesem, kde lze spatřit delfíny a rejnoky.

Suchozemská zábava

Z dalších všemožných aktivit se můžete věnovat například tenisu, minigolfu, zajít do fitness centra, zahrát si biliard, projet se na velbloudech do pouště či prožít dobrodružství na čtyřkolkách. Můžete si také vypůjčit jachtu, auto či kolo a vydat se na výlety po vlastní trase. Pro děti bývají  připraveny animační programy, spousta dětských bazénů, hřišť a klubů.

Svou energii si můžete vybíjet rovněž na golfu. V El Gouně se rozprostírá proslavené mezinárodní golfové centrum Steigenberger Golf Resort, které vyhoví jak zkušeným hráčům, tak začínajícím golfistům. Areál se nachází v nádherném prostředí pouště obklopené překrásnou zelení.

Samozřejmě ani v noci Hurghada nespí. Je známá svým nočním životem, četnými kluby, karaoke bary a diskotékami, ta nejznámější se nachází přímo na pláži, s názvem Ministry of Sound. Za zmínku stojí také Papas II. či Liquid v Sakkale. Kromě toho zde najdete luxusní restaurace, typicky arabské kavárny, originální čajovny, trhy, nákupní střediska a kasina. Příjemné posezení vám poskytne česká restaurace Praha Café, kterou naleznete také v Sakkale.

 

 

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist